android-rom-nedir-08-06-2013

Rom Nedir ?

Anasayfa Android Sözlüğü 08 Haziran 2013 180 Okunma

Kısaltma olarak rom yazılır ancak rom un açılımı  ” Read Only Memory ” şeklinde ifade edilir. Sadece okunabilir bellek kelimenin ilk harflerinden oluşmaktadır. Bilgisayarın bir takım temel bilgilerini içeren ve hiç silinmeyen bellektir. Üretici firmalar tarafından programlanırlar. ROM’ da bilgisayarın sistem bilgileri saklanır. ROM’ un içeriği RAM’ da olduğu gibi etkilenmez. Sadece üretici firmalar tarafından değiştirilmesi yada silinmesi mümkündür. Ancak daha sonra programlanabilen ROM’lar ve silinebilen ROM’lar üretilmiştir. Programlanabilen ROM‘lara PROM silinebilen ROM‘lara EPROM denilmektedir. Ama bu ROM türlerini Silmek yada programlamak uzmanlık işidir
Rom çeşitleri
1- EPROM: Ultraviyole (güneş ışığı da olabilir) ışığı ile içindeki verilerin silinebildiği ve elekririk ile yazılabilen ROM çeşididir.

2- EEPROM: Elektrik ile silinebilir, yazılabilir rom çeşididir.(Günümüz bilgisayarlarında yaygın olarak kullanılan ROM’ lardır.)

3- PROM: PROM’un özellikleri temelde ROM’la aynıdır. Bir kez programlanır ve bir daha programı değiştirilemez ya da silinemez. Ancak PROM’un üstünlüğü yonganın fabrikada yapılırken programlanmak zorunda olmayışıdır. Herkes satın alabileceği PROM programlayıcısı ile amaca göre PROM’a bilgi yazılabilir.


Sonraki Haber
Yorumlar

  1. Melis (08 Ağustos 2013 saat: 11:47)

    yıllardır android kullanıyorum ilk defa böyle bir şey duydum ve öğrendim teşekkürler SadeceAndroid